Asus TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) Anakart

FX işlemcili eski sistemimi upgrade etmeye karar verdiğimde AMD Ryzen 3700x işlemci ve Asus TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) Anakart’ı tercih ettim. Bu modeli tercih etmemdeki en büyük etmen VRM ısı benchmarklarına bakıldığında fiyat olarak en üst seviye anakartlara çok yakın performans sunmasıydı. Tam bir fiyat performans ürünü olan TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) orta seviye kullanıcıları memnun edecek özelliklere sahip.

Anakart kutusundan Anakart yanında, 2 sata kablosu, m.2 vidaları, sticker ve I/O board’u çıkıyor. Bunun yanında tabii ki WIFI özelliğine sahip olan anakart oldukça şık bir WIFI anteni ile geliyor.

6 Katmanlı PCB’ye sahip anakart oldukça şık bir desene sahip. Üzerinde PCIe 4.0 desteğine sahip anakart, bu özellikte ekran kartı ve SSD diskleri de desteklemesi sayesinde uzun yıllar kullanım olanağını da beraberinde getiriyor.

Güney köprüsünde x570 anakartların neredeyse hepsinde yer alan fan bu anakaratta da yer alıyor. Ancak bu fan oldukça sessiz. Sadece sişstem yük altındayken çalışan fanın, kapalı kasada kullanım sırasında hiç bir şekilde sesini hissetmiyorsunuz. Eğer bir ses çıkarıyorsa bile yük altında çalışan PSU, CPU ve GPU’da yer alan fanları bastıracak bir sese kesinlikle sahip değil.

Yaklaşık 1 senelik kullanımım boyunca üst seviye overclock denemelerim dışında herhangi bir soruna sebep olmadı.

Anakart arkasında yer alan USB Type-C portuna kablo takmayı denediğimde, sünger sebebiyle normalden daha kalın olan I/O board yüzünden kablo yerine tam oturmadı ve ufak bir dokunma ile sürekli yerinden çıktı. Tasarım esnasında bu sorun gözden kaçmış gibi görünüyor.

Sonuç olarak bahsettiğim ufak sorunlar dışında kullanıcıyı üzmeyen, fiyat segmentinde başarılı, performanslı ve uzun yıllar size başka anakart arattırmayacak bir anakart olduğunu düşünüyorum.

Asus ROG STRIX SCOPE RX Mekanik Klavye

Eski klavyem bozulunca kendime en iyilerden oluşan bir klavye listesi oluşturmuştum, Fiyat-performans odaklı oluşturduğum bu listede Asus ROG Strix Scope RX yer almıyordu. Kendime oyun klavyesi olarak ve aynı zamanda işlerim için de kullanabileceğim, mekanik, sessiz, düşük gecikmeye sahip, anti-ghosting ve RGB özelliklerinde bir klavye arıyordum.

Asus ROG Strix Scope RX bu listemde neden yoktu, çünkü Rtings gibi inceleme sitelerinde henüz incelenen klavyeler arasında yer almıyordu. Klavyeyi incelemeye başladığımda aslında tam aradığım klavye olduğunu farkettim. Fiyatının da uygun olmasıyla siparişimi verdim ve yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum.

Klavyenin ilk olarak sağlamlığı dikkatimi çekti, daha sonra RGB aydınlatmasının aslında resimlerde görünenden daha iyi olduğunu farkettim. Klavyeyi kullanmaya başladığımda tuşların linear yapısı ve sessizliği beni cezbetti. Tuşlarda hiç bir ses yok. Duyulan tek ses tuşun basma bitiminde panele değme sesi. Bunun dışında bir klik hissiyatı bulunmuyor.

Tuşlarda kullanılan 2 teknoloji beni bu klavyeyi almaya sevk etmişti, birincisi optik anahtarlar. Bir çok yüksek kaliteli mekanik klavye metal anahtar kullanıyor. Eğer çok üst düzey bir mekanik klavye değilse basım ömrü ortalama 20-50 milyon arasında olan bu anahtarlar bir süre sonra eski klavyemde olduğu gibi çift basım gibi sorunlara sebep oluyor. Optik anahtarların basım ömrü 100 milyonun üzerinde. Bu sayede klavyenizi uzun yıllar kullanabileceksiniz. Sadece bu özelliği bile tam bir fiyat performans ürünü olmasını sağlıyor aslında. Ikinci teknoloji tuşların her yönüne basıldığında aynı tepki vermesi. İçerisine yerleştirilen çapraz ayak mekanizması tuşların neresine basılırsa basılsın tam ortasına basmışsınız gibi çalışmasını sağlıyor.

Aura Creator programını yükledim ancak program oldukça gelişmiş ve karışık görünüyordu. Ancak biraz uğraştıktan sonra aslında bu iş için mükemmel yapıda kurgulandığını farkettim. Program tam bir video editor mantığında çalışıyor. Kendime hemen bir profil oluşturdum. Aydınlatma profili yaratırken istediğiniz tuş kombinasyonlarına “katman”lar oluşturabiliyorsunuz. Hatta buna sağ üst köşede yer alan Asus ROG Logosu da dahil. Sonrasında zaman çizelgesinde istediğiniz anda istediğiniz efektin oluşmasını sağlıyorsunuz. Bunun yanında tuş basımlarında efekt vermek de mümkün.

Gizlilik tuşu gerçekten iyi çalışıyor, basıldığında bilgisayarı sessize alarak tüm programların taskbar’a inmesini sağlıyor. Ancak bu işlem gerçekleşirken izlediğiniz Youtube veya Spotify yayınları durdurulabilseymiş daha iyi olurmuş.

Klavyede media tuşlarının olmaması eksiği, nispeten daha az kullanılan F5-F12 arası tuşların media butonuna çevrilebilmesi özelliği ile çok güzel kapatılmış. Ancak bu tuşlar arasında F5 tuşunu sıkça kullandığımız için yalnızca bu tuşu kullanırken Fn tuşu ile birlikte basmak durumunda kaldım.

Ben bu klavyeyi tercih ederken listemde çok üst düzey klavyeler yer alıyordu, ancak 2 haftalık kullanım sonrası iyi ki bu klavyeyi tercih etmişim diyorum. Bu zamana kadar zevkle kullandığım bir klavye ve umarım daha uzun yıllar işlevini yitirmeden kullanmaya devam edebilirim.

Android Google Servisleri Pil Tüketimini Azaltın

Android cihazınızda Ayarlar > Google kısmına girin (veya uygulamalardan Google Ayarları‘nı açın)

Sağ üstteki 3 nokta menüye tıklayın;

Kullanım ve Teşhis Aracı
Kapalı konuma getirin

Etrafımda
Kapalı konuma getirin.

Google Fotoğraflar Yedekleme
Kullanmıyorsanız kapalı konuma getirin

Reklamlar > İlgi alanına dayalı reklamları kapat
(Girdiğiniz sitelere göre ilgi alanlarınızı belirleyip ona yönelik reklamlar sunması hizmeti. Tavsiyem açık konuma getirin.)

Arama ve Now Bölümüne girin
———————————————-
Hesaplar ve Gizlilik > Google Etkinlik Kontrolleri >

Google Konum Geçmişi
Google Voice ve Ses Etkinliği
(Google Konum Geçmişi eğer kapamazsanız gittiğiniz lokasyonların kayıtlarını tutarak Google Cloud üzerine kaydediyor. Google Voice ve Ses Etkinliği ise eğer “Ok Google” hizmetini kullandıysanız sesinizi (hiç demediyseniz bile kayıt alınmış olabilir) kaydederek Google Cloud üzerine yüklüyor. Dilerseniz bu kayıtlara aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz;

https://history.google.com/history/audio

https://www.google.com/maps/timeline

)

ikisini de kapalı konuma getirin.

Ses> Ok Google algılama
(Kullanmıyorsanız – bence oldukça gereksiz ve ana ekranda devamlı mikrofonunuz açık konumda bekleyerek pil harcıyor)
Kapalı konuma getirin.

Now kartları > Kartları göster
(ben kullanmıyorum, kullanıyorsanız açık bırakabilirsiniz, ama uzun zamandır Google Now hizmetinin oldukça fazla pil tükettiği biliniyor)
Kapalı konuma getirin.

Now on Tap
Kapalı konuma getirin.

Autocomplete
Kapalı konuma getirin.
——————————————-

Hesaplar > Google
Kullanmadığınız hizmetlerin senkronizasyonunu devre dışı bırakın.
Rehber harici diğer hizmetleri kullanmıyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz.

Casper T8W Windows 10 Sürücüleri

Casper T8W Windows 8 yüklü olarak satışa sunulmuş olan tablet için Windows 10 x86 sürücülerinin backup dosyalarını paylaşıyorum.

Bir çok sürücüyü deneme yanılma yöntemiyle test edip yükledim, sürücülerin bazı sürümleri eski, güncelleme yapınca yani daha yeni sürüm olan sürücüler ile sorun yaşanabiliyor. O yüzden bu sürücüleri yükledikten sonra daha yeni bir sürücüye güncellerken dikkatli olmalısınız.

https://mir.cr/0IDTUKHZ

sürücüler güncellendi 18.09.2020

Gameworld

“Gameworld” dergisinde yayınlanmış inceleme yazılarımdan bazıları. Yakın bir zamanda tümünü eklemeyi düşünüyorum.

Müzikler

2004 yılında 3DTurk oyun yapım grubu için gerçekleştirdiğim bazı müzik çalışmaları.

Ubuntu 9.04 Linux On PS3

Sx1’den sonra şimdi de PS3’e Ubuntu Linux 9.04 işletim sistemini yükledim, ayrıca güncellediğim bootloader ile sistem açılışında klavyeden PS3 veya Linux kısımlarından istediğimizi seçebiliyoruz. Yaptığım extra ayarlar ile güçlü ancak yetersiz olan sistem swap dosyasına 256 mb ps3vram i de dahil ederek sistem hızında artış sağladım. Yüklenen codec ve extra özellikler ile web’e tam ve sorunsuz erişimi gerçekleştirdim. Şimdilik yanlızca Linux yüklemesini adım adım anlattığım dökümanı buraya ekledim, ileride ise yararlı diğer işlemlerin nasıl gerçekleştirilebileceğini video görüntüleri ile anlatacağım.

Ubuntu Linux on PS3

Not: Artık malesef, Sony “Other Os” seçeneğini devre dışı bıraktığı için artık PS3 üzerinde Linux çalıştırmak mümkün değil.

Overclock Siemens SX1

Sx1 için yine oslik.ru sitesinde yayınlanmış olan overclock programı ile gerçekleştirdiğim 192 Mhz. overclock videosu. Sx1 üretimlerine göre anakart üzerinde çeşitli değişiklikler ve ram farklılıkları mevcut, son üretilen versiyonlar bu konuda daha şanslı idi. Overclock u her deneyen bu kadar başarılı olamıyor, biraz şans meselesi. Tek başına işlemci overclock yaparak 150 üzerinde kilitlenmeler yaşayanları gördüm, yanlız bu video esnasında kullandığım telefonda yüklediğim patchler sonucunda işlemci overclock yanısıra ram cas değerlerini de düşürmüş idim.